Hayvan dostunuzun vefatıyla başa çıkmanın yolları

Hayvan dostunuzun vefatıyla başa çıkmanın yolları

Kasım 9, 2020 0 Yazar: admin

Evcil hayvanlar, en yakın arkadaşlarımızdır. Amerikan Veteriner Hekimler Birliği’ne göre, Amerikalı köpek sahiplerinin yüzde 85’i, kedi sahiplerinin yüzde 76’sı ve kuş sahiplerinin yüzde 57’si, hayvanlarını ailelerinin bir üyesi olarak görüyor. Elbette onları güvende ve sağlıklı tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ancak ömürleri bizimki kadar uzun olmadığı için, çoğu evcil hayvan sahibi bir noktada sevgili dostlarının ölümü ile yüzleşiyor. Uzmanlar bu yoğun kaybetme hissi ile nasıl başa çıkabileceğimizi anlattı.

ABONE OL

Pek çok kişi, uyku sorunu, iştahsızlık, aşırı endişe, stres, kaygı, suçluluk ve özlem duygularını bir arada yaşıyor. Bu neden ile yakın çevresinden destek görmesi ve acısının küçümsenmemesi oldukça önemli.

2. Kendinizi bir destek sistemi ile çevreleyin

Bir terapist, arkadaş, aile üyesi veya evcil hayvan kaybı destek grubundan akranlar olsun, durumunuzu anlayan kişiler ile iletişime geçin.

Uzmanlar, insanların kayıplarında yalnız olmadıklarını bilmelerini istiyor.

3. Onu hatırlayın

Uzmanlar evinizde onu hatırlayacak bir şeyler bulundurmanızı tavsiye ediyor. Bir portrenin boyanmasını, bir not defteri hazırlanmasını, kanepede en sevdiği yere bir anı yastığı yerleştirilmesini, bahçenizde bir ağaç veya çiçek dikilmesini, bir hatıra kolye veya yüzük satın almanızı öneren uzmanlar, bu yolların dostlarınızın hala hayatınızda olduğunu hissettireceğini söylüyor.

Yerel bir hayvan barınağına yardım bağışlayarak veya evcil hayvanınızın adında bir anma bursu başlatarak onu anabilirsiniz.