1 Karat Elmas Kaç Gram (Gr) Ve Kaç Miligram (Mg) Ağırlığındadır?

1 Karat Elmas Kaç Gram (Gr) Ve Kaç Miligram (Mg) Ağırlığındadır?

Kasım 9, 2020 0 Yazar: admin

Karat; kolye, yüzük, değerli takı ve pırlanta alımlarında ve reklamlarda sık karşılaşılan bir ölçü türüdür. Elmasların ağırlığını belirtmek ve elmas ticaretinde bir standart oluşturmak için karat ölçü birimi kullanılmıştır. 1 karat elmas kaç gram (gr) ve kaç miligram (mg) ağırlığındadır sorularını sizler için yanıtladık.

Karat, 15. yüzyılda ortaya çıkan bir ölçü birimi olarak bilinir. Türkçeye İtalyanca, Yunanca ve Arap dillerinden geçtiği düşünülmektedir. Ortaya çıkışı keçiboynuzunun tohumlarının değerli taşların ve madenlerin ölçümünde kullanılmasıyla olmuştur.

1 Karat Elmas Kaç Gram (gr) Ağırlığındadır?

Elmasların karat ölçüleri hemen tanınmakta ve değerli taş ticaretlerinde kolaylıkla hesaplanmaktadır. Kuyumculukta değerli madenlerin ayarları belirlenirken de karattan yardım alınabilmektedir.

1 karat 0,2 gram (gr) ağırlığındadır bu sebeple 1 karat elmasın ağırlığı hesaplanırken 0,2 grama eşit olduğu bilinerek işlemler yapılır. Karat, elmasların büyüklüğü olarak algılansa da yalnızca ağırlığını belirten bir ölçü birimidir.

1 Karat Elmas Kaç Miligram (mg) Ağırlığındadır?

Karat ve miligram ölçümleri sayıca büyük değerlere sebep olduğu için, kuyumculukta ve ticarette yapılan işlemler genellikle gram üzerinden gerçekleşir. Miligram dönüşmesine ihtiyaç duyulan durumlar da bulunmaktadır.

1 karat elmas 200 miligrama ağırlığına denk gelmektedir. Yapılan işlemlerde ve fiyat hesaplamalarında 1 karatın 200 mg eşdeğerinde olduğu kabul edilmektedir.

Karat Ağırlığı Nasıl Belirlenmiştir?

Karat ölçü birimi uzun yıllar boyunca 190 miligram ila 210 miligram arasında değişen bir değerdi. Ülkelerin tamamında değişiklik gösteren mücevherlerin ticareti zor ve karmaşık haldeydi. Bu sebeple Paris’te 1907 yılında düzenlenen bir konferans ile değerli taş ticaretine bir standart getirilmesi önerildi.

Ağırlıklar ve Ölçümler Konferansı, ortalama olarak 1 karatın 02, grama denk geldiğini söyledi. Ticareti kolaylaştırmak ve düzene sokmak adına ilk olarak Amerika ve Birleşik Krallık bu teklifi kabul etmiştir.