Merkez Bankası parasal duruşunu yeniden şekillendirecek

Merkez Bankası parasal duruşunu yeniden şekillendirecek

Eylül 10, 2018 0 Yazar: admin

Dış ticarete, küresel başarı sahibi Türk şirketler yön verecek. YemekSepeti.com, Delphisonic, Turkven, Talewords, Raiffeisen gibi şirketlerin Türk yöneticilerinin katılımıyla oluşturulan “Yenilikçi Ticaret Platformu” artık her ay toplanacak ve somut projelere dönüşecek politika önerilerinde bulunacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, üniversitelerden başarılı gençlerin de dahil olacağı programın ilk hedefinin, cari açığı azaltacak yenilikçi alanlar olacağını söyledi.

Bakan Pekcan başkanlığında global anlamda başarı hikâyesi sahibi, alanında öncü aktörlerden oluşan “Yenilikçi Ticaret Platformu” oluşturuldu. Aralarında üst düzey yönetici, girişimci, ekonomist, akademisyenlerin bulunduğu temsilcilerin katıldığı platformun ilk toplantısı Pekcan başkanlığında Ticaret Bakanlığı’nda yapıldı.

Pekcan, teknoloji odaklı, katma değeri yüksek mal ve hizmet ihracatı ve e-ticareti geliştirmek amacıyla yeni bir vizyon ortaya konulmasını amaçladıklarını belirterek, platformu bu çerçevede oluşturduklarını söyledi.

Pekcan, “Öncü aktörlerin fikirlerinden yararlanarak yeni bir vizyon oluşturmayı, ihracat yapmak isteyenlerin önünü açarak sorunları aşmayı ve yeni bir ekosistem oluşturmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda cari açığı azaltacak yenilikçi alanlar bizim için öncelikli” diye konuştu.

Teknoloji seraları

İhracatta bir başarı hikâyesi yakalamak isteyen girişimcilerin, hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ekosistem için “teknoloji seraları” kurmak istediklerini vurgulayan Pekcan, “Bu fikirleri kendi topraklarımızda ve kendi iklimimizde yeşertmek, ürüne dönüştürmek, ülkemizi orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine yükseltecek teknolojik dönüşümleri oluşturmak için bu platforma önem veriyoruz” dedi.

ÖNERİLER SOMUT PROJEYE DÖNÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planı kapsamında ihtisas serbest bölgelerini kuracaklarını hatırlatan Pekcan, “Alacağımız kararlara göre yeni oluşturulacak ekosistem için söz konusu serbest bölgelerden de yararlanabiliriz” dedi. Yenilikçi Ticaret Platformu’nun düzenli olarak her ay toplanacağına dikkati çeken Pekcan, toplantılar sonucu ortaya çıkacak politika önerilerini somut projelere dönüştüreceklerini ifade etti. Pekcan, platformda çeşitli çalışma gruplarının oluşturulacağını belirterek, “Burada sabit bir katılım olmayacak, platforma, bize katkı sağlayacak, yeni fikir getirecek isimlere de yer verilecek. Bu kapsamda üniversitelerden başarılı gençlerimiz de bu programa dahil olabilir” diye konuştu.

Önemli isimler yer aldı

Yenilikçi Ticaret Platformu’nun ilk toplantısına, New Jersey Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Naci Akansu, YemekSepeti.com CEO’su Nevzat Aydın, Delphisonic Kurucusu ve Direktörü Gökhan Çelebi, Turkven Girişim Sermayesi Direktörü Göktekin Dinçerler, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği Başkanı ve Talewords Entertainment Genel Müdürü Ali Erkin, Raiffeisen Investment Genel Müdürü Gökçe Kabatepe ve Hedef Filo Kurucusu ve Yöneticisi Ersan Öztürk katıldı. (Milliyet)