Bakırı temizlemek için 5 püf nokta

Bakırı temizlemek için 5 püf nokta

Haziran 21, 2020 0 Yazar: admin

Bakırı temizlemek farklı şekillerde olsa da çoğu zaman evde bulunan malzemelerle de yapılabilir. Bakır tencerenize ya da cezvenizi temizlerken kimyasal ürün kullanmak yerine evinizde doğal yöntemlerle daha sağlıklı ve hijyenik bir yöntem oluşturabilirsiniz. İşte en çok tercih edilen yöntemlerden birkaçı.

ABONE OL

Misket limonu yöntemi

Misket limonu kullanarak bakır tencere ve tabaklardaki kararmaları giderebilirsiniz. Öncelikle limonu ikiye bölün ve kararan yerleri limonla ovalayın. Daha sonra durulayıp, yumuşak bir bezle kurulayın.

Fotoğraf: Wikihow

Tuz, sirke ve un yöntemi

1 su bardağı beyaz sirkenin içine 1 çorba kaşığı tuz ekleyin. İçerisine aldığı kadar un ekleyerek bir macun karışımı elde edin. Bu macunu bakırın kararan kısımlarına iyice yayın. 15 dakika ya da 1 saat bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın ve kurulayın.

Ketçap yöntemi

Ketçap, bakırdaki oksitlenmeyi gidermek için harika bir yöntemdir. Ketçabı ince bir tabaka halinde bakırın etrafına sürün ve birkaç dakika bekletin. Bakırınızı çizmeyen bir süngerle ketçabı sertçe ovalayın. Daha sonra durulayıp kurulayın.

Limon ve tuz yöntemi

Bir limonun suyunu sıkın ve içerisine tuz ekleyerek iyice karıştırın. Macunlaşan karışımı yumuşak bir bez yardımıyla bakırın etrafına sürün. Daha sonra ılık suyla durulayın ve daha uzun süren parlaklık için balmumu ile cilalayın.