32 yılda 15 milyondan fazla tur sattı

32 yılda 15 milyondan fazla tur sattı

Şubat 15, 2019 0 Yazar: admin

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, 32 yıl önce 6 kişiyle başladıkları yolculukta 15 milyon tur sayısına ve 5 bin istihdama ulaştıklarını söyledi.

Sözcü’den Özlem Gürses’e konuşan Mete Vardar, Jolly Tur’un bu noktaya gelmesinde Sinan Vardar’ın vizyonuna ve başarısına dikkat çekti.

‘’MİSAFİRLERİ AİLEMİZ GİBİ GÖRÜYORUZ’’

Jolly Tur’da müşteri sadakatinin yüksek olduğunu dile getiren Vardar, ‘’Bizimle seyahat etmiş her 100 yolcudan 87’si yine bize geliyor, eşine dostuna da tavsiye ediyor. Çünkü biz işimize sadece iş olarak bakmıyoruz, misafirlerimizi ailemiz kabul ediyoruz. Bize teşekkür mesajı yazan, hatta hediye gönderen çok sayıda müşterimiz var. ‘’dedi.

KÜLTÜR TURLARINDA YÜZDE 200 BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

Geçtiğimiz yıl kültür turlarından yüzde 117 büyüdüklerini ifade eden Mete Vardar, bu sene kültür turlarında yüzde 200 büyümeyi hedeflediklerini kaydetti. Vardar, ‘’5 sene önce 3 büyük şehirden çıkışlı turlar yaparken bu sene 38’e çıkardık. Urfalı vatandaşımızı Bodrum’a, Trabzonlu mecidiyeköy günlük kiralık vatandaşımızı Mardin’e götürmek istiyoruz. Kapadokya’da yaşayıp İstanbul’u görmeyen insan var ya da İstanbul’da yaşayıp Dolmabahçe Sarayı’nı görmeyen.’’ ifadelerini kullandı.

GORDION TEKNOLOJİ’DE 100 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte münferit seyahatlerin artmasının Jolly Tur’u da bir dönüşüm içine soktuğunu açıklayan Vardar, ‘’Öeknolojinin gelişme hızını görüyoruz, bunun için 8 sene önce ayrı bir teknoloji şirketi kurduk; Gordion ismiyle. Turizm teknolojilerinde uzman 100 kişilik bir kadro var. Bütün altyapımızı onlar kuruyor ve yönetiyor. Online sitemiz, CRM programımız, uçtan osmanbey günlük kiralık uça seyahat planlaması, tümü o ekibin sorumluluğunda. Daha heyecan verici olan şu; Kasım 2018 itibarıyla kendi yazılımımıza geçtik. Gordion Teknoloji’nin ürettiği bilgiyi kullanıyoruz artık. Üstelik bu özgün yazılımı çok yakın zamanda başka şirketlere de sunacağız. Amacımız dünyaya da turizm teknolojileri pazarlamak.’’ şeklinde konuştu.

‘’BAĞLIKAYA’NIN DUYARLILIĞINI BİLİYORUZ’’

Vardar, Türkiye’nin hak ettiği turizm potansiyeline ulaşması için ne yapması gerek?’’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:

‘’Senede 1 milyon misafir sayımızla, özellikle iç turizmin taşıyıcılarından biri olarak, bu konuda sürekli paydaşlarımızla toplantılar yapıyoruz. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın bu konudaki duyarlılığını biliyoruz. İç turizm fiyatları ek maliyetler nedeniyle yüzde 70-80 oranında arttı. Sektörde iç pazar çok önemli, otellerin ne olursa olsun bu payı koruyor olması lazım. Yatırımcıların, tedarikçilerin, hizmet sektöründeki herkesin eğitim ve bilgi seviyelerini artırması gerekiyor. Yerel nişantaşı günlük kiralık yönetimlerin ve hükümetin turizm politikalarının da bunu desteklemesi şart. Tanıtım faaliyetleri çok önemli. Şu anda Kültür ve Turizm Bakanımız da sektörden arkadaşımız, konunun tam kalbinde bir isim. Eminim başarmak için kendisi de ne gerekiyorsa yapacaktır.’’

OTEL SAYISI 4 BİNE ÇIKACAK

JollyTur.com’da şu anda 800 olan otel sayısının 4 bine ulaşacağı bilgisini veren Mete Vardar, ‘’Mart ayı itibarıyla 200 bin yurtdışı oteli de bu anlaşma kapsamında sistemimize ekliyoruz. Yani yurtdışına gitmek istiyorsanız bizim sitemiz üzerinden çok daha geniş seçeneklerle uçağınızı, otelinizi, her şeyinizi kendiniz yapabileceksiniz. Bir amacımız da özellikle ikinci çeyrekten itibaren, yemek istediğiniz lokantanızı, konser ve maç biletinizi dahi kendiniz yapabileceğiniz bir internet yapısına kavuşmak. Seyahatle düşünebildiğiniz her şeyi yani.’’ dedi.

‘’TURİZM FUTBOL’DAN DAHA KOLAY’’

Met Vardar’a yöneltilen diğer sorular ve Vardar’ın yanıtları şöyle:

– Hangisini yönetmek daha zor, turizm mi futbol mu?

Ben 3 yaşından beri futbolla büyüdüm, babam 7 futbol kulübünün başkanlığını yaptı, hep içindeydim. Tabii ki tutkuyla bağlı olduğumuz Beşiktaş’tı, orada bir sene pazarlama, 2 sene futbol şubesinin yöneticiliğini yaptım. Şu anda kulüplerin sahibi bankalar, kredi şirketleri. Ben kendi şirketimde kendi kararlarımı verebiliyorum. Turizm çok daha kolay.

GOLDMAN’IN İLK TURİZM YATIRIMI

– Sanırım Jolly’de bir de yabancı yatırımcı var…

Doğrudur, turizm o kadar hızla gelişiyor ki artık Jolly olarak kabuğumuza sığmaz hale gelmiştik. Hem kurumsallaşmak hem de dünyaya açılmak adına şu andaki ortağımız Goldman Sachs şirketiyle çalışmaya başlamıştık. Daha sonra onlardan böyle bir öneri geldi, biz de bunu şirketimize, markamıza, potansiyelimize ve ülkemize güven olarak gördük.

– Bu Goldman Sachs’ın Türkiye’deki tek turizm yatırımı mı?

Evet. Hatta dünyadaki ilk turizm yatırımı! Bizden sonra da Brezilya ve Rusya’da ortaklıklar yaptılar.

– Nasıl bir anlaşma bu?

3 sene önce yaptık ama öyle şeyler oldu ki Türkiye’de, bütün olumsuzluklara rağmen devam ettik. Önce yüzde 10’luk bir hisse aldılar, ikinci fazda yüzde 25’e çıktılar. Amacımız hep beraber Jolly’yi çok daha büyük hedeflere ulaştırmak, dünya turizmine açmak, bütün yenilikleri daha sağlıklı biçimde yönetmek ve şirketi büyütmek.

KADINLAR VE GENÇLER DÜNYAYI TANIMAK İSTİYOR

– Kimler seyahat ediyor? Ben hep kadınları görüyorum turlarda…

Keşfetmek ve deneyim insanları özgür kılan duygular. Herkes bunu yaşamak istiyor.

Kadınlar da öyle… Günlük hayatlarından uzaklaşıp kendilerini bulacakları etkinliklerin içinde olmak istiyorlar. Onlara özel spor, tadım gibi programları da içeren seyahatler planlıyoruz. İnsanın gelişimine çok etki eden bir konu turizm, seyahat etmek. Bir devlet politikası olması gerek.

– Peki ya gençler?

Gençler bizim için çok değerli, sadece bugün değil, dün de böyleydi. İkinci ve yan kuruluşumuz olan gençlik markamız Unitravel üzerinden 15 seneyi aşkın süredir gençlik festivalleri düzenliyoruz. Kış aylarında Uludağ’da Whitefest ve yine gençlere yönelik olarak nisan, mayıs aylarında Spring Break. Bunun yanında bir de beyaz yakalılar için yine Uludağ’da gerçekleştirdiğimiz Corporate Weekend isimli ayrı bir festivalimiz var. Bu vesile ile her yıl 30 binin üzerinde genci Jolly ailesine katmış oluyoruz.

– Muhafazakar turlar diye bir kategoriniz var. İçeriği nedir?

Biliyorsunuz, muhafazakar oteller var Türkiye’de, gün geçtikçe de çoğalıyor. Bazısı tam muhafazakar, deniz ayrı, havuz ayrı, hatta yeme içme mekanı ayrı. Bazısı da sadece alkolsüz otel. Bunlarla ilgili kategorimiz bu. Talep eden yerli ve yabancı müşterilerimiz için sağladığımız bir seçenek. Bir de muhafazakar yurtdışı turları var, kapalı gruplara özel olarak tasarlanmış rotalar. Geçen sene 42 grup yapmışız böyle…