Trump’ın Yaptırımlarına Rağmen Demir Çelik İhracatı Yüzde 63 Arttı

Trump’ın Yaptırımlarına Rağmen Demir Çelik İhracatı Yüzde 63 Arttı

Eylül 3, 2018 0 Yazar: admin

Egeli demir çelik ihracatçıları, Trump’ın ek vergi uygulama kararına rağmen bu ülkeye olan ihracatını ağustos ayında yüzde 63 artırmayı başardı. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği kanalıyla yapılan ihracat, geçen yıla göre artış gösterdi.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), ABD Başkanı Donald Trump’ın ek vergi uygulama kararına rağmen bu ülkeye olan ihracatını ağustos ayında yüzde 63 artırmayı başardı. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği kanalıyla yapılan ihracat, ağustos ayında geçen yıla göre yüzde 49’luk artışla 123 milyon 360 bin dolara çıktı.

BAYRAMIN ETKİSİYLE DÜŞÜŞ OLDU

EİB tarafından yapılan açıklamaya göre, bayramtatilinin etkisiyle 12 birliğin ağustos ayında yaptığı ihracat, yüzde 4 düşüşle997 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Ağustos döneminde yüzde 16’lık artışla ihracatı 8 milyar 714milyon dolara taşıyan Egeli ihracatçı, özellikle demir çelik ürünlerindekiperformansıyla dikkat çekti.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 49’LUK ARTIŞ

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği kanalıylayapılan ihracat, ağustos ayında geçen yıla göre yüzde 49’luk artışla 123 milyon360 bin dolara çıktı.

YÜZDE 63’LÜK ARTIŞ

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk çelik ve alüminyum ürünlerine 13Ağustos’taki ikinci ek vergi kararına rağmen bu ülkeye Ege’den yapılan demirçelik ürünleri ihracatı, yüzde 63 artışla 2 milyon 844 bin dolara ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EİB Koordinatör Başkanı JakEskinazi, geçen yıl ağustos ayında günde ortalama 40 milyon dolar ihracatınyapıldığı bölgeden, bu yılın ağustosunda ise günlük 45 milyon dolarlık ihracatyapıldığını bildirdi.

Eskinazi, açıklamada “Ağustos ayında 22 iş gününde 996 milyon dolarlıkihracata imza attık. Tatil nedeniyle iş günü kaybı olmasaydı 1 milyar 180 milyondolarlık ihracat rakamına ve yüzde 13’lük ihracat artışına ulaşacaktık.”ifadelerine yer verdi.