Tarımsal sit alanına santral

Tarımsal sit alanına santral

Eylül 1, 2018 0 Yazar: admin

Türkiye’nin ayçiçeği ambarı Kırklareli Ovası’na termik santral projesi bölge halkını telaşlandırdı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Tarımsal Sit Alanı’ ilan ettiği bölgede termik santral projesinin uygun görülmesi tartışmaları beraberinde getirirken, ülkemizin ayçiçeği ambarı olan bölgeye büyük darbe vuracağı kaydediliyor.

Milli Gazete’den Sezer Yılmaz’ın haberine göre, termik santral projesi yine tarım arazilerini vurdu. Milli Gazete’nin sık sık gündeme getirdiği tarım arazileri üzerine yapılan santral projelerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Kırklareli Ovasına yapılması planlanan kömürlü termik santral tarımsal sit alanına kurulmak isteniyor. Yapılan proje ile ülkenin önemli tarım arazilerinden olan ‘Kırklareli Ovasının yok olması’ endişeleri arttırıyor.

VERİMLİ OVALAR ARASINDA

Tarımda dışa bağımlılığın giderek arttığı bu dönemde özellikle tarım arazileri üzerine yapılan kömürlü termik santraller ülkenin tarımına büyük darbe vuruyor. Kırklareli’nin meyve, sebze ve hayvansal üretiminin yüzde 30’unu karşılayan ova Türkiye’nin en verimli arazileri arasında yer alıyor. Ayrıca Kırklareli Ovası ayçiçeği ve buğday üretiminde Türkiye’nin önemli bir yükünü üstleniyor.

800 BİN KİŞİ ETKİLENECEK

Yapılması planlanan santral 800 futbol sahası genişliğinde olurken, toplam 500 dekarlık alan üzerine kurulması planlanıyor. 35 yıl çalışması planlanan santral, saatte 258 ton kömür yakacak ve 74 ton külü çevreye yayacak. Trakya’nın tarım topraklarının asit yağmurlarıyla kirletileceği belirtilirken, çevrede büyük bir tahribata neden olduğu ifade ediliyor. 800 bin kişinin termik santralden dolayı tarım ve hayvancılığa son vereceği ifade edilirken, gelirinin yüzde 70’ini tarım üzerinden sağlayan Kırklareli tarımına büyük darbe vuracağı kaydediliyor.

YÖRE HALKI ÖLÜME TERK EDİLECEK

Çevresel Etki Değerlendirmesi ÇED raporunun tamamlanmasını bekleyen yöre halkı, kömürlü termik santralin Trakya Bölgesi’ni yaşanmaz kılacağını belirtti. Vatandaşlar, kömürlü termik santralin tarıma büyük darbe vuracağını dile getirerek, “Burası tarımsal sit alanı. Korunan tarım arazileri arasında. Buranın kamulaştırılarak santral kurulması, Kırklareli’nin tarım bölgesi olmaktan çıkartır ve yöre halkını ölüme terk etmektir” diye veryansın etti.