Sütyenin deforme olmasını önlemenin yolları

Sütyenin deforme olmasını önlemenin yolları

Kasım 20, 2020 0 Yazar: admin

Büyük bir beğeniyle alınan sütyenler dolapların içinde, seyahate giderken bavulda ya da yıkanma esnasında hasar görüyor. Sütyenin yüzeyinde meydana gelen bozulmalar ise kıyafetlerin üzerinden bile belli olarak birçok kadın için problem yaratıyor. Sütyenleri yıkarken ve saklarken bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Yeni İnci Tasarım ve Ürün Geliştirme Yöneticisi Pınar Göktürk, sütyenlerin kullanım ömrünü uzatacak önemli unsurları açıkladı

ABONE OL

İpek ya da dantel ise elde yıkayın

Özellikle ipek ya da dantel sütyenlerin mutlaka elde yıkanmasına özen gösterilmelidir. Eğer yıkama özelliklerinde sütyenin makinede yıkanabileceği söyleniyorsa ilk olarak sütyenin kopçalarının takıldığına emin olunmalıdır.

Başka eşyalar ile birlikte yıkamayın

Bir sonraki adımda ise çamaşır makinasının en kısa program seçilmeli ve kesinlikle sıkma programı iptal edilmelidir. Bunun yanı sıra diğer eşyalar ile birlikte yıkanan sütyenler, sıkışarak kolayca deforme olabilir.

Bu durumu engellemek için sütyeni tek ya da yıkama topu ile birlikte yıkamaya özen gösterilmelidir.

Sütyenler hangi sıklıkla yıkanmalı?

Sütyenlerin yıkanma sıklığı sütyenin kullanım ömrünü ve performansını doğrudan etkiliyor. Sütyenin çok sık ya da çok aralıklarla yıkanması sütyen formunun kısa sürede bozulmasına neden olabilir. Temiz olsun diye her gün yıkanan sütyenler, kısa sürede deforme olarak kullanılamaz hale gelebiliyor.

Bununla birlikte uzun süre yıkanmayan sütyenler ise bollaşarak hem ilk günkü performansını kaybediyor hem de hijyen açısından bazı problemler yaratabiliyor. O yüzden sütyenler 3-4 kez kullanıldıktan sonra mutlaka yıkanmalıdır.

Sürekli aynı sütyeni kullanmayın

Aynı zamanda sürekli aynı sütyeni kullanmamaya özen gösterilmelidir. Tıpkı dış giyimde olduğu gibi sütyenlerin de değişimli olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Doğal bir şekilde kuruması bekleyin

İlk olarak sütyenlerin çamaşır kurutma makinasında kurutulmasından mutlaka kaçınılmadır. Çünkü makinenin yüksek sıcaklığı sütyenlerin fiziki yapısının bozulmasına neden olabilir.

Islak olan sütyeni her iki askısından da ipe asarak kendi kendine kuruması beklenmelidir.

Sütyenin ped ve dolgu yapısına bağlı olarak kuruma süresi değişkenlik gösterebilir.

Özellikle destekli sütyenlerin kuruması diğer sütyenlere göre daha uzun sürebilir.

Mutlaka sütyen taşıma çantası kullanın

Dolaptaki ya da seyahat esnasında bavuldaki eşyaların arasında ezilen ve buruşan sütyenlerin yüzeyinde bozulmalar meydana geliyor. Bunu engellemek için genellikle tercih edilen sütyen kutuları ise hem çok fazla yer kaplıyor hem de yeterince koruma sağlamıyor.

Sütyenlerin rahatça saklanması ve ilk günkü formunu koruyabilmesi için üretilen sütyen taşıma çantaları, birçok kadının ihtiyacına tam olarak yanıt veriyor.