Mikrop yuvası! Mutlaka bu noktaları temizleyin

Mikrop yuvası! Mutlaka bu noktaları temizleyin

Ekim 19, 2020 0 Yazar: admin

Sıcak bir günde elinizde tuttuğunuz gazlı içecek kutusunu açmak için can atıyor olabilirsiniz. İçeceğinizin buz küpleriyle dolu bir bardakta soğurken çıkardığı hipnotik sesini duymak için sabırsızlandığını biliyoruz. Ancak kapağı temizlemeyi unutursanız farkına bile varmadan böcek veya hayvan dışkısı içiyor olabileceğinizin farkında mısınız? İşte detaylar… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Leptospirosis, bakterilerle doğrudan temas yoluyla bulaşır. Semptomlardan bazıları ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve genel halsizliktir ve hatta bu belirtiler çok daha şiddetli hale gelebilir.

Konserve ürünler etraftaki toz ve kire temas edebilir

Tozlu konserve tenekelerinden bir şeyler yenmesi tavsiye edilmez çünkü bu tozlar hastalıklardan sorumlu mikroorganizmalarla dolu olabilir.

Örneğin bacillus cereus bakterisi, insanlarda ishale, mide kramplarına ve hatta kusmaya neden olabilir.

Böcekler, tenekeleri yumurtalarını veya dışkılarını bırakmak için kullanabilir

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu böcekler dizanteri, gastroenterit, ishal, tifo, kangren ve cüzzam gibi hastalıkların en yaygın taşıyıcılarıdır.

Bu hastalıklardan kaçınmanın en iyi yolu, kutuları açmadan önce sabun ve suyla yıkamaktır.

Yiyeceklerinize hayvan veya böcek kalıntıları düşebilir

Kutuların kapakları sinek, örümcekler veya hamam böceği gibi küçük böceklerden izler taşıyabilir. Kapağı temizlemezseniz siz fark etmeden yemeğinize düşebilirler.

Buna ek olarak,sinekler gibi bazı böcekler, tifo, kolera ve çocuk felci de dahil olmak üzere 60’tan fazla hastalığının taşıyıcısıdır.