Kış uykusuna yatan hayvanlar hangileridir?

Kış uykusuna yatan hayvanlar hangileridir?

Temmuz 4, 2020 0 Yazar: admin

Kış uykusuna yatan hayvanlar nelerdir sorusu insanlar tarafından oldukça merak ediliyor. Sizde kış uykusuna yatan hayvanlar hangileridir, kış uykusuna yatan hayvanlar ne zaman uyanır gibi soruların cevaplarını arıyor ve bir türlü bulamıyorsanız şuan tam olarak doğru yerdesiniz.

Kış uykusuna yatan hayvanlar, yaşamlarının geriye kalan kısmını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için kış uykusuna yatarlar. Kış mevsiminin yaratmış olduğu soğuk hava ve olumsuz hava şartları dolayısıyla hayvanlarda ki yaşam fonksiyonlarının bir süre olarak yavaşlaması hatta durma noktasına gelmesi durumuna kış uykusu denir.

Kış uykusuna hangi hayvanlar yatar, kış uykusuna yatan hayvanlar ne zaman uyanır gibi sık sık internet ortamında aranan bu sorunun cevabını sizler için araştırıp bir araya getirdik.
Kış uykusu hangi canlılarda görülür.

Kış uykusu zannedildiği gibi sadece hayvanlarda görülen bir durum değildir. Bitkilerde hayvanlar gibi aynı şekilde kış uykusuna yatarlar. Bazı ağaçlar ve bitkilerde bu durumda hayvanların kışın uyumasına eşlik ederek kış uykusuna yatarlar.

Kış uykusuna yatan hayvanlar nelerdir?
Kış uykusuna yatan hayvanlardan sizlerinde en çok duymuş olduğu hayvan türü ile başlamak istiyoruz.

Ayılar

Ayıların hepsi kış uykusuna yatmaktadırlar. Ancak ayıların türlerine göre kış uykusunda uyuma süreleri farklılık göstermektedir. Ayılar yaz aylarında günde yaklaşık olarak 30 bin kalori alırlar. Almaları gereken kalori miktarı günlük 4000 aşmadıkları düşünüldüğünde yazın aldıkları kalori miktarı oldukça fazladır. Sonbahar mevsiminin girmesiyle beraber reçineli bitkiler tüketmeye özen gösterirler. Bunun nedeni hazmı zor olmasından kaynaklanmaktadır. Aldıkları kalorili besinleri kışın yatarak vücutlarındaki yağları proteine çevirirler.

Ayılar ne kadar süre kış uykusunda yatarlar?
Ayıların kış uykusu süreleri türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 7 ay süren uyku bazı ayı türlerinde 5 ay’a kadar düşebilmektedir.

Kurbağalar

Evet, yanlış duymadınız soğuk iklimlerde yaşayan bazı kurbağalarda kış uykusuna yatabiliyor. Bu nedenle kurbağaların kış uykusuna yatma durumları iklim şartlarına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Köpekbalıkları


Genellikle okyanuslarda görülebilen köpek balıkları soğuk aylarda okyanus suyunun da soğumasından dolayı yiyecek pek fazla bulamıyorlar. Bu nedenle okyanusun derinliklerine inerek, orada uyudukları söyleniyor.

Böcekler
Yazın böceklerin daha fazla olması sizinde dikkatinizden kaçmamıştır. Kışın böcek çok fazla görünmez. Bunun en önemli nedeni kışın böceklerin kış uykusuna yatıyor olmaları. Bazı böcek türleri kışın kış uykusuna yatarak yazın tekrar uyanıyorlar.

Yarasalar

Yarasalar genellikle karanlık alanları ve serin yerleri tercih ederler. Soğuk kış mevsimini de dışarda geçirmek yerine mağaralarda veya soğuk harabelerde geçirmeyi tercih ederler.

Yılanlar

Yazın çayırlık alanlarda yılanların fazlaca görülmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de yılanların sıcak havaları seviyor olmalarıdır. Soğuk iklim şartlarından hoşlanmayan yılanlar kışı, toprağın alt kısmında kış uykusuna yatarak geçirirler.

Kemirgenler

Birçok kemirgen hayvanın da kışın, kış uykusuna yattığı bilinmektedir.

Kışın kış uykusuna yatan hayvanlar neden ölmez?

Kışın kış uykusuna yatan hayvanlar neden ölmez sorusunun cevabı tamamen yaradılış şekilleriyle alakalıdır. Evrende her canlı için bir yaşayış şekli belirlenir. Bu yaşayış şeklinde hayvanların nasıl yaşayacağı, nasıl besleneceği o canlıya içgüdüsel olarak verilmiştir.

Kaplumbağa

Kaplumbağaların da çoğu kış uykusuna yatmaktadır. Hatta evde beslenen su kaplumbağaları da bu grubun içerisinde yer almaktadır. Hatta birçok kişinin evde beslediği su kaplumbağasını kışın öldü diye gömdüğü bilinmektedir.