Kimyasal kullanmadan sararan kıyafetleri beyazlatmanın 6 yolu

Kimyasal kullanmadan sararan kıyafetleri beyazlatmanın 6 yolu

Nisan 4, 2020 0 Yazar: admin

Yaz geldiğinde dolaplara kaldırdığımız kışlık kıyafetlerimizi, kış geldiğinde çıkardığımızda sararmalar olduğunu görüyoruz.

Kıyafetleriniz güneşle kurutun

Kıyafetlerinizi yıkayın ve güneş gören bir yere asın. Güneş ışınları, çamaşır suyunun yan etkileri olmadan kıyafetlerinizin sararmasını önler.

Narenciye kullanın

Limon suyu kıyafetlerinizi beyazlatmanın en muhteşem yoludur. Bir su bardağının yarısı kadar limon suyunu, 4.5 litre sıcak su ile karıştırın. Kıyafetinizi karıştırdığınız suda bir gece bekletin. Suyun yüzeyinde kalan limon tortularıyla kıyafetinizi çitileyin. Daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Limon suyu kıyafetinizdeki sarı lekeleri çıkaracaktır.

Kıyafetlerini makinede yıkarken beyaz sirke kullanın

Beyaz sirke çamaşırlarınızın en yakın dostudur. ¼ su bardağı limon suyunu, ½ su bardağı saf beyaz sirke ile karıştırın ve kıyafetinizi durulamaya bırakın.

Çamaşır makinenize karbonat ekleyin

Kıyafetlerinizi yıkarken çamaşır makinenize biraz karbonat eklemek kıyafetlerinizi bembeyaz yapacaktır. Karbonatın antiseptik özelliği, bakterileri kıyafetlerinizden uzak tutacaktır.

Organik deterjan kullanın

Kıyafetleri sıradan deterjanlarla yıkamak hem sağlık açısından hem de görüntü açısından olumsuz etkilemektedir. Organik deterjanlar, organik mineralleri ve bitkisel enzimleri barındırır. Kıyafetlerinizin makineden çıktıktan sonra sert ve yıpranmış görünmesini engeller.

Sarıyı dengeleyecek mavi sıvı kullanın

Mavi ve yeşil birbirini tamamlayan iki renk. Kıyafetleriniz yıkarken deterjan kısmına biraz mavimsi bir renk eklemek, kıyafetlerinizin sararan kısımlarını beyazlatacaktır.