Kadın beyni ve erkek beyni arasındaki 12 fark

Mart 19, 2020 0 Yazar: admin

Bilimsel pek çok araştırma kadın ve erkek beyninin farklı çalıştığını kanıtlar nitelikte. Peki kadın ve erkek beyni birbirinden nasıl ayrılıyor? İşte kadın beyni ve erkek beyni arasındaki 12 fark:

-Erkek amigdalası kadın amigladasından büyüktür.Amigdala:

Beynin duygularla ilişkili bölümü.-Kadınların hipokampüsü erkeklerinkinden büyüktür. Hipokampüs: Beynin öğrenme ve hatırlama ile ilgili kısmı.

-Bir kadın beyni her şeyi en ince ayrıntısına kadar hatırlarken, erkek beyni sadece olayın, durumun ana hatlarını hatırlıyor.-Erkekler kadınlardan daha fazla seks düşünüyor. Erkeklerin zihinleri genellikle seksle ilgili konularla meşgulken, kadınlar için bu düşünce sıklığı yarı yarıya.-Kadınlar erkeklere göre daha konuşkanlardır. Bir gün içerisinde erkeklere göre 3 kat daha fazla kelime kullanıyorlar.

-Erkekler ve kadınlar mizahı farklı algılıyorlar. Kadınlar konuşmada mizahın ve dilin inceliklerini yaşarken, erkekler bir hikayenin olumlu, neşeli sonucuna odaklanıyorlar.-Kadınlar bir konuşmayı önsezi ve duygular ile algılarken, erkekler olaylara ve durumlara daha mantıksal yaklaşıyorlar.

-Sarılmak erkeklerde ve kadınlarda farklı etki yaratıyor. 20 saniyelik sarılmanın kendine güvenini ve genel mutluluğunu iyileştirmesiyle bir kadını rahat hissetme olasılığı daha yüksek oluyor.-Kadınlar günlük hayatlarında erkeklerden daha fazla organize ve düzenli olabiliyorlar.-Bir kadın ve bir erkeğin beyin yaşı karşılaştırıldığında, erkek beyni kadın beyninden çok daha hızlı küçülüyor.