Evcil kuşları nasıl mutlu edersiniz?

Nisan 14, 2020 0 Yazar: admin

Kafeste beslediğimiz kuşlar sürekli kapalı tutulup uzun süre boyunca yalnız bırakıldıkları için ciddi duygusal sorunlar yaşayabilirler. Peki evcil kuşları mutlu etmek için neler yapılabilir?

Mümkün olduğunca kafesten çıkartın

Eğer mümkünse, bir odanızı kuşunuz için ayırabilirsiniz. Bu odanın kuşlara uygun olması gerekiyor. Kuşlar, teller, kordonlar, duvar ve mobilya da dahil olmak üzere görünürdeki her şeyi çiğneyebilirler. Önlem almak en iyisi. Tehlikeli yüzeyler yeterince kaplanmalı ve kuşunuzun kafesten çıkmasına izin vermeden önce tüm pencereleri ve kapıları kapatmalısınız. Eğer kuş odası oluşturamıyorsanız, yapabildiğiniz anlarda kuşunuzu kafesinden çıkartın ve rahatça uçabildiğine emin olun. Gözetiminiz altında biraz rahatlamasına izin verin.

Alabileceğiniz en büyük kafesi satın alın

Veterinerler, bir kuşun sağlığının direkt olarak kafesin kalitesi ve temizliğiyle ilgili olduğunu söylüyor. Kafes çubukları, kaçış veya yaralanmayı önlemek için uygun büyüklükte olmalı, ancak tırmanma, uçma veya oynama gibi içgüdüsel aktivitelere teşvik etmelidir. Ayrıca uzmanlar, kuşun ailenin faaliyetlerini görebileceği, evinizde uygun bir yere yerleştirmeniz gerektiğini söylüyor.

Yiyecek arama davranışına teşvik edin.

Papağanların günlerinin yüzde 50 ila 70’ini yiyecek için vahşi yemlerde harcadıkları tahmin ediliyor. Kuşunuzu beslemek için evinizde farklı farklı bölgelere yiyecekler koyup onu kendi yiyeceğini bulmaya teşvik edebilirsiniz.

Güvenli oyuncaklar alın

Veterinerler, kuşlar için özel olarak yapılmış çeşitli güvenli oyuncaklar almanızı öneriyor. Kuş oyuncakları halatlardan, hamurdan, ahşaptan ve plastikten yapılabilir. Oyuncaklarda kuşunuzun ayak tırnaklarına zarar verebilecek küçük parçalar için gerekli önlemi alın.

Taze ve doğal yiyecekler seçin

Sebze ve meyveler, kuşunuzun dengeli diyetine büyük eklemelerdir. Bu gıdalar kuşlara besleyici bir diyet sağlarken seçimler yapmaları için de bir fırsattır. Uzmanlar, mısır, brokoli, havuç, koç ve bezelye gibi sebzeleri öneriyor. Genelde kuşların küçük meyveleri tüketmeleri daha sağlıklıdır.

Kuşunuzu dışarı çıkarın

Dışarı çıktığınızda kuşunuzun size eşlik etmesine izin verebilirsiniz. Veterinerler kuşların doğal güneş ışığı almasının çok faydalı olduğunu dile getiriyor. Fakat kuşunuzla dışarı çıkarken almanız gereken bazı önlemler var. Dışardayken kaçmaması için kafesine dikkat edin. Kafesinde sizinle birlikte, doğal güneş ışığında o da eğlenebilir. Alternatif olarak, kuşunuzu bir seyahat taşıyıcısına yerleştirebilir veya bir koşum takımı giymesi için eğitebilirsiniz.