Erdoğan üçlü zirve öncesi Putin ve Ruhani ile görüştü

Erdoğan üçlü zirve öncesi Putin ve Ruhani ile görüştü

Eylül 7, 2018 0 Yazar: admin

Dünya’nın gözü, İran’ın başkenti Tahran’daki Suriye zirvesine kilitlenmiş durumda. Bu sabah Tahran’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve öncesinde ikili görüşmeler yapıyor.

Erdoğan’ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle randevusu 45 dakika sürdü. Görüşme öncesinde basına açık bölümde konuşan Başkan Erdoğan, sözlerine besmeleyle başladı. Erdoğan, “Bugün gerçekten çok önemli ve anlamlı bir gün. Günlerden de cuma. Soçi ve Ankara’dan sonra Tahran’da önemli bir görüşmeyi  gerçekleştireceğiz” dedi.

Hasan Ruhani ise, Erdoğan’ı ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi: “Bugün üç ülke olarak bölgesel sorunları çözmek üzere üçüncü zirve toplantımızı yapıyoruz. Bu görüşme, iki ülke meselelerini konuşmak ve müzakere etmek için de bir fırsattır. Tahran’a tekrar hoş geldiniz. Bu  yolculuğunuzun iki ülke ve iki millet için hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum.”

İki liderin basına kapalı baş başa görüşmesi sürerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile buluştu.

İKİNCİ RANDEVU PUTİN’LE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Rusya lideri Vladimir Putin’le bir araya geldi.

Liderler, görüşme öncesi basın mensuplarına tokalaşarak poz verdi. Görüşmenin başında Erdoğan ve Putin’in samimi sohbeti ve gülüşmeleri dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın görüşmenin yapıldığı salonda Putin’i beklerken, Kremlin Dış Politika Danışmanı Uşakov ile sohbet etti. Aynı anda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nın da Rus meslektaşı Lavrov ‘la sohbet ettiği gözlendi.

Türkiye, Rusya ve İran liderleri, dakikalar sonra kritik zirvede bir araya gelecek.

Başkan Erdoğan’a İran seyahatinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik ediyor.

İç savaşın sona ermesi için Astana sürecini başlatan Türkiye, Rusya ve İran, Suriye’nin dört ayrı noktasında çatışmasızlık bölgesi ilan etmişti. Beşar Esad’ın Şam rejimi ve destekçileri, muhailflerin elindeki son vilayet olan İdlib’e hafta başından bu yana saldırılar düzenliyor. Türkiye, Batılı ülkeler ve BM ise, yaklaşık dört milyon kişinin sıkıştığı İdlib’e bir askeri harekatın felakete yol açacağı uyarısını yapıyor.