Dünyanın sadece 26 günlük buğdayı kaldı

Dünyanın sadece 26 günlük buğdayı kaldı

Eylül 3, 2018 0 Yazar: admin

Hafta içi yayınlanan Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC) raporu, buğday üretiminin küresel ölçekte ‘tehlikeli’ düşüşüne işaret etti. Buna göre, 2017-2018 sezonunda 758 milyon ton olarak gerçekleştiği öngörülen küresel buğday üretiminin 2018-2019 sezonunda 42 milyon ton düşüşle 716 milyon ton olması bekleniyor.
IGC’nin temmuz raporunda yapılan tahmin ise 721 milyon tondu. IGC yeni raporunda bu öngörüsünü 5 milyon ton daha düşürmüş oldu. Bu düşüşün temelinde değişen iklim koşulları nedeniyle aşırı sıcak ve kuru hava etkisi gösteriliyor.

Kuraklık üretimi vurdu

Milliyet gazetesinden Duygu Erdoğan’ın haberine göre buğdayın dünya çapında en önemli üreticileri; AB ülkeleri, Çin, Hindistan,

Ayçiçeği, mısır, nohut

Önceki gün yayınlanan Ziraat Mühendisleri Odası’nın ‘buğday raporu’ da

248 milyon tonluk stok

IGC raporunda, geçtiğimiz sezon 266 milyon ton olarak gerçekleşen küresel buğday stoklarının, bu sezon düşerek 248 milyon ton düzeyinde gerçekleşmesini öngörüldü. Hatta bu sezon sonunda en büyük 8 üreticinin elinde dünya stoklarının yüzde 20’sini yani dünyanın buğday ihtiyacını yalnızca 26 gün karşılayacak stok kalacağı tahmin ediliyor. Stokların dünyada en düşük seviyeye ineceğini belirten Yıldırım, “Türkiye’de üreticinin elinde kaldıysa Trakya’da kalmıştır. Büyük oranda üreticinin elinden çıktı. Un sanayinin ithalatı artarsa bulgurda, unlu mamüller ile makarnada fiyat artışı gelebilir. Ancak ekmekte sorun görünmüyor” dedi.

öne çıkanlar

Kilis’te korkunç ölüm

Ünlü aktör eridi!

Türkiye’ye en çok o ülkeden turist geldi