Dolarda hareketli anlar yaşanıyor! işte son durum

Dolarda hareketli anlar yaşanıyor! işte son durum

Mart 25, 2019 0 Yazar: admin

Dolar/TL, haftaya düşüşle başlamasının ardından saat 09.20 itibarıyla 5,62 seviyesinden alıcı buluyor.

Geçen haftanın son işlem gününde dolar/TL’de ani ve sert hareketler görüldü. Cuma günü 5,84’ü gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 5,7 artışla 5,77’den tamamladı. Yeni haftaya düşüşle başlayan dolar şu sıralar 5,62’den işlem görüyor.

MERKEZ BANKASININ AÇIKLAMASININ ARDINDAN DOLAR DÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu sabah piyasa gelişmelerine ilişkin açıklamada bulundu. Merkez Bankası açıklamasında finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edildiği, para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçların, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edileceği vurgulandı.

Dolar/TL, TCMB’nin açıklamasının ardından yüzde 3,5 düşüşle 5,57 seviyesine geriledi. Dolar/TL, saat 09.20 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 2,6 değer kaybıyla 5,62’den işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 2,10 azalışla 6,38’den, sterlin/TL yüzde 2,25 düşüşle 7,44’den alıcı buluyor.

DOLARDA 5,75 VE 5,87 DİRENÇ KONUMUNDA

Analistler, bugün yurt içinde reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise Almanya’da Ifo endekslerinin takip edileceği belirtti. Brexit gelişmeleri ve ABD ile Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakerelerine ilişkin haber akışının yatırımcıların kararları üzerinde etkili olacağını kaydeden analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 5,50’nin destek, 5,75 ve 5,87 seviyelerinin direnç olarak izleneceğini bildirdi.