Çinli gelin devletten aldığı hibe ile kendi işini kurdu

Çinli gelin devletten aldığı hibe ile kendi işini kurdu

Şubat 16, 2019 0 Yazar: admin

Rusya’da üniversite okurken tanıştığı Aydın Sarı ile evlenen Çinli Ying Sarı, Bingöl’e yerleşti. Kendisine uygun iş bulamayan Çinli gelin güneş enerjisi panelleri üretmek amacıyla devletten aldığı 50 bin liralık hibe ile kendi iş yerini kurdu.

Moskova’da tanıştığı Aydın Sarı (48) ile evlenerek Bingöl’e yerleşen Çinli Ying Sarı (47), devletin verdiği 50 bin liralık hibe desteğiyle güneş enerjisi panelleri üretmeye başladı.

Çinli Ying ile Bingöllü Aydın Sarı, 24 yıl önce Moskova Devlet Sosyoloji Üniversitesi’nde tanıştı. Gazetecilik bölümünde olan Ying ile psikoloji bölümünde öğrenim gören Aydın Sarı, 1996’da evlendi. Düğünden sonra Bingöl’e yerleşen Ying, çalışmak için çeşitli girişimlerde bulundu, kendisine uygun iş bulamadığı için bu hayalini gerçekleştiremedi. Ying Sarı, 1 yıl önce KOSGEB öncülüğünce açılan girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayarak belge aldı. Eşiyle KOSGEB’e başvuran Ying Sarı, güneş enerjisi panelleri üretmek amacıyla 50 bin lira hibe desteği aldı ve kendi işini kurdu.

50 BİN LİRA DESTEKLE KENDİ İŞ YERİNİ AÇTI

Çinli gelin Ying Sarı, artık kendini Bingöllü hissettiğini ve Bingöl’ü çok sevdiğini söyledi. Hayatı boyunca çalışmak istediğini ifade eden Ying Sarı, “Çocuklarım küçük olduğu için çalışamıyordum. Artık çocukların bana ihtiyacı olmadığı için tekrar bir şeyler yapmaya çalıştım. KOSGEB’den 50 bin lira destek aldık, bu iş yerini açtık.” dedi.

“22 YILDIR BURADA YAŞIYORUM”

Ying sarı, sabah eşiyle iş yerine geldiğini ve güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren sistemin montajını yaptıklarını belirterek, “Bingöl küçük ve sakin bir şehir, tabi ki büyük şehirde yaşamak için sosyal hayat çok güzel. 22 yıldır burada yaşıyorum. Hiçbir sıkıntı yok. Burada insanlar çok sıcak.” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ 25-30 KİŞİYİ İSTİHDAM ETMEK”

Her konuda eşine destek olan Aydın Sarı da “Güneş ve rüzgar enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren sistemler üzerine çalışıyoruz. Şu anda sadece kendimizi istihdam ediyoruz. Hedefimiz, işimizi geliştirerek, 25-30 kişiyi istihdam etmek.” diye konuştu.