Çamaşır yıkama sorununu size unutturacak yöntemler

Mart 27, 2020 0 Yazar: admin

Ev işlerinin yanı sıra, çamaşırlar ayrı bir derttir. Çamaşır makinesi hayatımızı kolaylaştırsa da, çamaşırlarımızı, ayakkabılarımızı ve diğer eşyalarımızı temizlemek ve yıkamak için hala çok zaman harcıyoruz.

Cebinizdeki nesneleri kavanozda tutun

Ceplerimize sık sık bir şeyler koyarız ve kıyafetimizi makineye atmadan önce koyduklarımızı cepte unutabilme ihtimalimiz çok yüksektir. Bu durumlardan kaçınmak için bir kavanoz alın ve çamaşır makinenizin yanına koyun. Kavanozu gördüğünüzde cebinizi kontrol etmeniz gerektiğini hatırlayacaksınız.

Spor ayakkabılarınızın yıkama sırasında birbirine çarpmasını önleyin

Ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkamak ve yıkarken ürettikleri gürültüden kaçınmak için, bağcıkları birbirine bağlayın. Bu sayede ayakkabılarınız yıkanır ve etrafa vurmaz.

Yıkarken giysileri ters çevirin

Bu şaşırtıcı gelebilir, ancak çamaşırlar yıkanırken ters çevrilmelidir. Usta annelerimiz genelde bu tekniği bilir.

Makineye biraz kahve veya çay ekleyin

Koyu renk giysilerinizin solmasını önlemek istiyorsanız, çamaşır makinenize kahve veya çay eklemeniz gerekir.

Ayakkabınızı temizlemek için hidrojen peroksit kullanın

Bazen ayakkabılarımızı çamaşır makinesinde yıkamak istemeyiz. Ancak ayakkabılar kirlenebilir ve kötü kokabilir.  Ayakkabılarınızı temizlemek için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Temizlemeye başladığınızda peroksitin köpüğe dönüştüğünü göreceksiniz.

Leke sökücü yerine bulaşık deterjanı kullanın

Leke sökücünüz bittiyse ve aniden giysinizde bir leke fark ettiyseniz, kir kumaşa karışana kadar beklemeinze gerek yok, bunun için bulaşık deterjanı kullanın. Lekenin üzerine bir miktar deterjan dökün, birkaç dakika bekleyin ve giysiyi her zamanki gibi yıkayın.

Çamaşırları ağartmak ve lekelerden kurtulmak için aspirin kullanın

Zaman geçtikçe giysilerin rengi solabilir ve inatçı lekeleri çıkarmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Giysilerinizi tekrar beyazlatmak için, yıkamadan önce suya biraz aspirin ekleyin. (Toz haline getirerek ekleyebilirsiniz) Ayrıca 10 adet aspirin hapını 10 litre suda çözebilir ve kıyafetinizi 7 saat boyunca suya batırabilirsiniz.

Sırt çantanızı temizlemenin kolay yolu

Sırt çantaları ve spor çantalar bir çamaşır makinesinde de yıkanabilir. Ancak belirli kısımlar yine kirli kalacaktır. Bu, çantanızın modeline göre değişiklik gösterebilir. Makinenin görmediği, küçük kısımları çıkarmak için bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Seyehat sırasında yıkamanız gereken bir kıyafet varsa, yanınızda plastik torba bulundurun

Seyahat ediyorsanız ve bir şeyi yıkamanız gerekiyorsa, kıyafetinizi plastik bir torbaya koyup su ve deterjan ekleyip ağzını sıkıca kapatabilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken şey, torbayı iyice sallamak. Bu pratik yol, size yardımcı olacaktır.

Lekeler için püf noktalar

-Mürekkep lekeleri sütle giderilebilir. Mürekkep lekesi olan eşyalarınızı sütün içine batırın ve 30-40 dakika bekleyin. Ardından her zamanki gibi yıkayın. -Çikolata lekeleri hidrojen peroksit veya kerosen ile temizlenebilir. Ancak, peroksitin renklendirmeye zarar verdiğini unutmayın, bu nedenle sadece beyaz kıyafetlerde kullanmanız daha iyi olacaktır.

-Limon suyu ve kabartma tozu, ter lekelerini çıkartabilir. -Bulaşık deterjanı, ketçap lekelerinden kurtulmamıza yardımcı olabilir. -Beyaz sirke kan lekelerini temizlemeye yardımcı olur. Leke üzerine biraz sirke dökün ve 10-15 dakika bekletin, ardından kıyafetinizi her zamanki gibi yıkayın.