Bilinçli bir hayvansever olarak hayvanları korumak için yapabileceğiniz 12 şey

Bilinçli bir hayvansever olarak hayvanları korumak için yapabileceğiniz 12 şey

Ekim 26, 2020 0 Yazar: admin

Bilinçli bir hayvansever olarak evinizdeki, sokağınızdaki, şehrinizdeki ve dünya üzerindeki bütün hayvanları korumak için yapabileceğiniz sizin için küçük, hayvanlar dostlarımız için oldukça büyük şeyler var. İşte bunlardan bazıları!

ABONE OL

2. Bakamayacağınız hayvanı sahiplenmeyin

Evcil hayvan beslemek çocuk sahibi olmaktan farksızdır. Evcil hayvanınız sizin için bir hobi ve dönemsel duygusal boşluğunuzu dolduracak bir araç değildir. Evcil hayvan sahibi olduğunuzda onun fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılamanız, ona ihtiyacı olan alanı yaratmanız, zaman geçirmeniz, sağlığını gözlemlemeniz gerekmektedir.

3. Bütün hayvanlara aynı şefkati gösterin

Hayvanların hiçbiri sevgiyi diğerinden daha az ya da daha fazla hak etmiyor. Evinizde bir hayvan bakıyor olmanız, bir hayvansever olarak diğer hayvanlara karşı sorumluluğunuzdan bir şey eksiltmez. Sokak hayvanlarına, başka kişilerin evcil hayvanlarına, vahşi doğada yaşayan bütün hayvan türlerine karşı bilinçli olun. Herhangi bir istismara şahit olduğunuzda sessiz kalmayın. Uzanabileceğiniz her yere elinizi uzatarak yardımcı olun.

4. Sokak hayvanlarıyla ilgilenin

Yapabileceğiniz belki de en basit şey sokağınızda bulunan hayvanların başını okşamak, yemek ve su vermek, hasta veya muhtaç bir hayvan gördüğünüzde otoritelere haber vermek.

5. Çevre temizliğine özen gösterin

Doğanın sadece sizin değil hayvanların da evi olduğunu ve çevre kirliliğinin sizin için olmasa bile hayvanlar için ölümcül olabileceğini unutmayın. Özellikle denizlerdeki plastik ve kimyasal atıkların pek çok deniz canlısının soyunu tüketmek kadar ciddi sonuçları olduğunu daima hatırlayın.

6. Kürklü ve vahşi hayvan derisi ürünlerden kaçının

Hayvanların sadece size kürk, çanta, ayakkabı olmak için öldürülmesinin karşısında durun. Bu ürünleri kullananları uyarın.

7. Hayvanlar üzerinde test edilen ürünlerden kaçının

Kozmetik ürünleri satın alırken mutlaka hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini kontrol edin. Hayvanlar üzerinde test edilmediğinden emin olmadığınız ürünleri kullanmayın.

8. Bahçenizde zehirli ilaç kullanmayın

Bahçenizde böcek öldüren ilaçlar yerine böcekleri uzak tutacak ilaçlar kullanarak hem bahçenizi hem de böcekleri kurtarmış olursunuz.

9. Vahşi hayvan beslemeyin

Evcil olarak beslenmesi zaten yasak olan hayvanları habitatları dışında beslediğinizde hem suç işlemiş hem de bir hayvanı doğasından alıkoymuş olursunuz.

10. Gönüllü olun

Hayvanlar için çalışan sosyal sorumluluk projelerine katılın. Bir gününüzü hayvanlara hizmet etmeye ayırın.

11. Yeşil alanları koruyun

Hayvanlara ev sahipliği yapan yeşil alanlar, hayvanların barınabilmesi ve yiyecek bularak yaşamlarını sürdürebilmesi için çok önemli. Yeşil alanların korunması konusunda bilinçli olun, yetkili organizasyonlarla birlikte çalışın.

12. Evlat edinin

WWF (World Wildlife Fund) gibi organizasyonlara bağış yaparak vahşi doğadan bir hayvanı sembolik olarak evlat edinip onun ihtiyaçlarının karşılandığından emin olabilirsiniz.