Başkan Erdoğan, resmen açıkladı: Dün akşam imzaladım, kökten çözüyoruz

Başkan Erdoğan, resmen açıkladı: Dün akşam imzaladım, kökten çözüyoruz

Eylül 13, 2018 0 Yazar: admin

Başkan Erdoğan: Dün Akşam İmzaladım, Döviz Konusunu Kökten Çözüyoruz

TESK Genel Kurulu’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan, yeni adımlar atılacağını belirterek “Dün akşam imzaladım. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan TESK Genel Kurulu’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Tasarruf konusunda yeni adımlar atılacağının sinyalini veren Erdoğan, “Dün akşam imzaladım. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz” dedi.

Dövizdeki yükselişi bahane ederek sattıkları ürünlere fahiş zamlar yapanları da eleştiren Erdoğan, “İnanın bu dönemde döviz bahanesiyle sattıkları ürene hiç alakası olmadığı halde zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Helalı haramı ayırt etmeyenlerin iflah olması mümkün değil.Hukuk sistemini çok kararlı çalıştıracağız. Bu bir kriz değil manipülasyondur. Sakın aldanmayın. Bu süreç atlatılacak” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları;

“Kıymetli, yöneticiler esnaf ve sanatkar kardeşlerim. Szileri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Esnaf ve sanatkarlar konfedarasyonunun 20, yılını kutluyorum.

“BU YOLUN ESASI HELALİNDEN KAZANMAKTIR”

Daha önce genel kurullarınıza başbakan sıfatıyla katılmıştım. Bilindiği gibi bizim geleneğimizde esnaf ‘Ahi’dir. Kökeni kardeşlikten ve cömertlikten gelir. Toplumun birliğe ihtiyaç duyduğu her dönemde Ahi’ler devreye girmiştir. Bu yolun esası çok değil helalinden kazanmaktır. Ecdadımızın bu konu ile ilgili sayısız meseleleri, tavsiyeleri vardır.

“HER TÜRLÜ SALDIRIYA MARUZ KALDIK”

Selçukludan beri esnaf ve sanatkarlarımızın bugün de aynı misyona sahip olduklarını düşünüyorum. Sokakları karıştırmaktan darbe teşebbüslerine, terör örgütlerini üzerimize salmaktan ekonomik tetikçiliğe kadar her türlü saldırıya maruz kaldık. Yaşadığımız bunca hadiseye rağmen ne siyasi istikrarımız, ne ekonomik gücümüz ne de sosyal bütünlüğümüz zarar gördü. Ülkemizin adı birileri tarafından sürekli olumsuzluklarla yan yana anılmaya çalışılıyor.

“DÖVİZLE KİRA KONUSUNU KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ”

Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik yeni adımlarımız olacak. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz.

“BÜTÇE DENGESİNE KATKIDA BULUNACAĞIZ”

Kamu harcamalarında mümkün olan en yüksek tasarrufu gerçekleştirerek bütçe dengesine katkıda bulunacağız. Üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Elimizdeki kaynakları önceliği biten projelere vereceğiz.

“FAİZ KONUSUNDAKİ HASSASİYETİM AYNIDIR”

Özellikle faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır. Değişen bir şey yoktur. Merkez bağımsız, o kendi kararını alır. Özel sektöre ait bankalar var onlar da Merkez Bankası’nın kararına bakıyor. 50’lere varan şu anda faiz uygulaması var.

“BU ANCAK ESRAR EROİN TÜCCARLARINDA OLUR”

Şimdi ben esnaf kardeşlerimize soruyorum Reel sektördeki yatırımcı yatırımını neye göre yapacak ve ya yeni bir yatırıma başlayabilir mi? Zaten özel sektör bankalarının bir çoğu kolay kolay bunlara kredi musluklarını böyle açmıyor. Ee Zaten yüzde 50’lere varan faiz oranları var. İçinizde böyle yüzde 50 kazanan var mı? Bu ancak esrar eroin tüccarlarında olur. Normalde olmaz. Bu gerçek ortada…

“MERKEZ BANKASI’NIN TAHMİNLERİNİ TUTTURDUĞUNU GÖRMEDİM”

TÜSİAD diyor ki faiz çok yüksek ben de diyorum ki bu yüksek faizi düşürelim. O zaman faiz denen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayacağız. Ben bugüne kadar Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon tahminlerini tutturduğunu görmedim.

“BU KRİZ MANİPÜLASYONDUR”

Şimdi be buradan sesleniyorum. İnanın bu dönemde döviz bahanesiyle sattıkları ürene hiç alakası olmadığı halde zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Helalı haramı ayırt etmeyenlerin iflah olması mümkün değil.Hukuk sistemini çok kararlı çalıştıracağız. Bu bir kriz değil manipülasyondur. Sakın aldanmayın. Bu süreç atlatılacak.”