Aktif kömürü kullanabileceğiniz durumlar

Aktif kömürü kullanabileceğiniz durumlar

Nisan 14, 2020 0 Yazar: admin

Aktif kömür zehirlenmeyi ve mide rahatsızlığını tedavi etmek için iyi bir ilk yardım aracıdır. Ancak bu eşsiz ürünün size sunabileceği çok faydalı alternatifler bulunuyor!

Dişlerinizi beyazlatabilir

Aktif kömür, pozitif bir yüke sahip toksinleri ve serbest radikalleri çekmesine yardımcı olan negatif bir elektrik yüküne sahiptir. Ayrıca dişlerimizi lekeleyen küçük plak parçalarını çıkarabilir. Diş beyazlaması da bu sayede meydana gelir.  İhtiyacınız olan tek şey, kapsüllerden çıkarabileceğiniz veya sadece birkaç hapı parçalayabileceğiniz aktif kömür tozudur. Toz ile birlikte ıslak bir diş fırçası alın, genellikle yaptığınız gibi dişlerinizi fırçalayın ve birkaç dakika bekletin. Ağzınızı büyük miktarda su ile çalkalayın. Kronlarınız veya porselen kaplamalarınız varsa, aktif kömür onları lekeleyebilir.

Akne ve siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur

Bakteriler, kir, toksinler, siyah noktalar, akneler… Hepsi cildimizde zamanla oluşur. Fakat bunların cildinizde kalmasına izin vermemelisiniz. Aktif kömürü deneyerek cildinizi bakterilerden arındırabilirsiniz. 1/2 çay kaşığı aktif kömürü, 2 çay kaşığı su ile karıştırın. Bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün. Tamamen mat bir hâl alana kadar bekletin ve sonrasında su ile durulayın.

Böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve döküntüleri hafifletebilir

Aktif kömür, zehirler, toksinler ve alerjenleri gidermede yapıcı bir özelliğe sahiptir. Bu durumda da merhem olarak kullanılabilir. Bir kapsül aktif kömürün tozunu alın ve 1/2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Kaşıntı ortadan kalkana kadar çözeltiyi etkilenen bölgelerinize 30 dakikada bir sürebilirsiniz. Uzmanlar, zehirli sarmaşık gibi bitkilerin neden olduğu döküntülerin tedavisinde, aktif kömürün  etkili olabileceğini söylüyor.

Saçınızı temizleyebilir

Saçlarımız zaman zaman yağlanır ve parlaklığını kaybedebilir. Aktif kömür, derideki tüm kir ve toksinleri emer. Bir çay kaşığı aktif kömür tozu, doğal malzemelerle yapılan 2 çorba kaşığı şampuan ve 1/2 bardak ılık suyu karıştırın. Maddeyi ıslak saça sıradan bir şampuan gibi uygulayın ve sonra su ile durulayın. Aktif kömür saçınızı renklendirebilir, bu nedenle bu tarifi önce küçük bir alanda test etmelisiniz.

Karaciğer ve böbreklerinizi toksinlerden koruyabilir

Hemen hemen her gün, gıdalar arayıcılığıyla toksinlere maruz kalıyoruz. Toksinler organlarımız ve sistemlerimiz üzerinde kötü bir etkiye sahiptir ve bizi daha hızlı yaşlandırabilir. Uzmanlar, toksinlere maruz kaldıktan sonra 2 kapsül aktif kömür almanızı öneriyor.

Sindirim sisteminizi temizleyebilir

Vücudumuzda çok miktarda zehirli madde biriktiriyoruz. Sindirim sisteminin temizlenmesi konusunda bazı doktorlar, her yemekten 90 dakika önce 2 gün boyunca 10 gram aktif kömür almayı öneriyor. Ayrıca, gerekli miktarda aktif kömürü yemeğinize veya içeceğinize ekleyebilirsiniz. Ancak kullandığınız herhangi bir ilaç varsa, aktif kömür alımı bu ilacın etkisini azaltabilir. *Profesyonel tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan sağlık sorunlarınız varsa, doktorunuza danışmadan aktif kömür almamalısınız.