ABD Tayvan’a 330 milyon dolarlık silah satıyor

ABD Tayvan’a 330 milyon dolarlık silah satıyor

Eylül 25, 2018 0 Yazar: admin

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada Tayvan’a F-16  ve diğer askeri uçaklarla ilgili 330 milyon dolarlık yedek parça satışının  onaylandığı belirtildi.

Açıklamada satışın, Asya’daki askeri dengeleri değiştirmeden Tayvan’ın  kendini savunma kabiliyetini geliştireceği vurgulandı.

ABD Senatosunun 1 Ağustos’ta kabul ettiği 2019 Mali Yılı Ulusal  Savunma Yetki Yasası, ABD’nin Tayvan ile ortak askeri tatbikatları  genişletmesini, askeri ve askeri olmayan üst düzey temasları artırmasını  öngörüyor. 

ABD, “Tek Çin” politikasıyla 1979’da Tayvan yerine Çin Halk  Cumhuriyeti’ni “Çin’i temsil eden meşru siyasi otorite” olarak tanısa da Tayvan  ile ilişkilerini de gayriresmi olarak sürdürüyor. Ada’nın savunmasına destek  veren ABD, her yıl milyarlarca dolar değerinde silah satıyor.

Çin’de 1949’da Mao Zıdong’un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet  üyeleri Tayvan’a kaçarak Ada’da bağımsızlık ilan etmiş ve “milliyetçi Çin” olarak  da adlandırdıkları Tayvan’ı kurmuşlardı. Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmeyen  Çin, bu adanın kendi eyaleti olduğunu savunuyor.