5 adımda iyi bir tatil

5 adımda iyi bir tatil

Temmuz 3, 2020 0 Yazar: admin

Günlük hayatın koşturması insanı fiziksel ve psikolojik olarak yorar. Rutin hayattan uzaklaşmak ve dinlenmek, tatil yapmanın asıl amacıdır. Evinizde bile olsanız gerçekten dinlenebilmek ve iyi bir tatil yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Erken uyanın

Özellikle işe ve okula gitmek için güne erken başlayan insanlar, tatil günlerini büyük çoğunlukla uyuyarak değerlendirirler. Fazla uyku insan bedenine sanıldığı gibi bir dinlenme hissi vermemekte,aksine bir uyku yorgunluğuna sebep olmaktadır. Tatil gününü güzel değerlendirebilmek için öğleden önce uyanmak faydalı olacaktır. Dozajında uyunan uyku güne dinç, sakin ve rahat başlamanızı sağlar.

Güzel bir kahvaltı

Güne erken başlayan insanların çoğu, bir koşturma içerisinde olduklarından dolayı pratik yollarla tost, poğaça gibi besinlerle kahvaltı ederler. Tatil günlerinin vazgeçilmezi ise güzel bir uykudan sonra kaliteli kahvaltı etmektir. Çok fazla çeşit ile hazırlanmış bir kahvaltıyı hızlı bir şekilde tüketmek mideniz kötü etkileyebilir veyorgunluk yaratır. Sade ve dozajında bir kahvaltı ile başlayan tatil günleri, dinlenmek için birebirdir.

Sakin bir yürüyüş

Dinç bir gün geçirebilmek için deniz kenarı, park, koru gibi ortamlarda sakin adımlarla yürüyüş yapmak faydalı olabilir. Hafif yağmurlu havalarda yapılan kısa yürüyüşler ise yağmurla temizlenen havadan faydalanmanın en güzel yoludur. Kısa, sakin ve belki biraz tempolu bir yürüyüş dinç ve ferah bir zihnin anahtarıdır, aynı zamanda rutin hayatın dışında kolay bir aktivitedir.

İnternetten uzak durun

Hayatın her alanına nüfuz etmiş olan telefon, bilgisayar ve internet; insanları esir alarak gerçek hayattan ve dünyanın güzelliklerinden uzaklaştırmaktadır. Gündelik hayatınızın ve özellikle iş hayatınızın önemli bir parçası olan internetten dinlenme amacı taşıyantatil günlerinde biraz uzaklaşmanız faydalı olacaktır. Özellikle internetten iş, eğitim gibi konularda olabildiğince uzak durmak tatilinizin keyifli geçmesini sağlayacaktır.

Kendinize vakit ayırın

Tatil günleri ilgi alanlarınıza, kendinizi iyi hissettiren aktivitelere vakit ayırmak için en uygun zamanlardandır. İlginizi kendinize yönelterek biraz rahatlayabilir ve tatilin tadını çıkartabilirsiniz. Biraz müzik dinleyerek, kitap veya dergi okuyarak, belki kendinize özel bir tatlı hazırlayarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Sizi rahatlatan aktiviteler ile zihninizi yoran düşüncelerden biraz olsun uzaklaşarak güzel bir tatil yapabilirsiniz.