1 İskandinav Mili Kaç Km (Kilometre) Eder? İskandinav Mili Nerelerde Kullanılır?

1 İskandinav Mili Kaç Km (Kilometre) Eder? İskandinav Mili Nerelerde Kullanılır?

Ekim 26, 2020 0 Yazar: admin

İskandinav mili, uzunluk ölçmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Kullanımı yaygın olmadığı için çok duyulmayan ve dönüşümlerde az kullanılan bir birimdir. 1 İskandinav mili kaç km eder, İskandinav mili nerelerde kullanılır sorularını sizler için derledik.

İskandinav mili, günümüzde özellikle İsveç ve Norveç’te kullanılmaktadır. Bu sebeple Türkiye’de İskandinav milinin kaç kilometreye eşit olduğu pek bilinmemektedir.

1 İskandinav Mili Kaç Kilometre Eder?

İskandinav milinin kaç kilometre ettiği soru, televizyon programlarındaki yarışmalara da konu olmuş bir sorudur. Az bilinirliği ve sık hesaplanması gereken işlemler kullanılmadığı için İskandinav milinin kaç km olduğu merak edilir.

Norveç ve İsveç’te kullanılan 1 İskandinav mili 10 kilometreye eşittir. 10 İskandinav mili 100 kilometreye, 100 İskandinav mili ise 1000 km’ye eşit olmaktadır. Ayrıca 1 kilometre 0,1 İskandinav mili eder.

İskandinav Mili Nerelerde Kullanılır?

İskandinav mili en çok Norveç ve İsveç’te kullanılmaktadır. Uzunluk ölçümlerinde 10 km’ye eşit olması sebebiyle sıklıkla km yerine kullanılır. Norveç mili, eski kullanımında 11,298 km’ydi. Yapılan düzenlemelerde standart oluşturulması istendiği için 10 km olarak kabul edilmiştir.

İsveç mili eskiden 10,687 km olarak kullanılıyordu. Zor ve uğraştırıcı hesaplamasıyla Norveç mili ile birleştirilerek 10 km olarak kabul edildi. Norveç mili ve İsveç mili aynı ölçülere sahip olduğu için adı İskandinav mili olarak kullanılmaya başladı. İşlem kolaylığı sağlamış olsa bile resmi işlerde İskandinav milinin kullanımıyla sık sık karşılaşılmamaktadır.

İskandinav mili az kullanılmasına rağmen en yaygın olduğu sektör otomotivdir. Araçların kilometre yakıt hesapları İskandinav mili ve yakıt hesabı olarak değiştirilerek halk arasında kullanılmaktadır. Resmi belge ve evraklarda uluslararası geçerliliğinden ötürü km kullanılsa da pek çok kişi arabasının yakıtı hakkında bilgi verirken İskandinav milinden yararlanır.